Nitownice przemysłowe – nowoczesne rozwiązania dla przemysłu 4.0
Technika nitowania należy do najstarszych metod tworzenia stałych połączeń między dwoma elementami. Proces ten jest stosowany w wielu dziedzinach, takich jak przemysł motoryzacyjny, budowlany czy lotniczy, gdzie wymaga się trwałych i solidnych połączeń.
Połączenia nitowane w przemyśle
Na przestrzeni lat inżynierowie firmy FMW Friedrich starali się ulepszać proces nitowania. Dotychczasowe przestarzałe metody przestały spełniać rosnące wymagania jakościowe połączeń nitowanych. Podczas prasowania struktura materiału nitowanego była mocno deformowana przez docisk. Oddziaływanie dużej siły w połączeniu z emisją hałasu, jak również utrata elastyczności połączeń przestały być akceptowane. Obwiedniowa technika nitowania wniosła wprawdzie udogodnienia związane z redukcją siły oraz emisją hałasu, jednak odkształcenia w strukturze materiału były nadal widoczne. Powierzchnia główki nitu ulegała zwykle uszkodzeniu wskutek występowania zbyt dużych sił tarcia. Oprócz tego na nit działały siły radialne, które musiały być kompensowane przez odpowiednio wysoką moc urządzenia nitującego.
Nitowanie radialno-punktowe
W roku 1966 firma FMW Friedrich zrewolucjonizowała technologię nitowania opatentowując technikę nitowania radialno-punktowego, która jest do dziś najbardziej efektywną i ekonomiczną.
Zalety techniki notowania radialno-punktowego:
• niewielki nakład siły przy dużym zakresie nitowania
• cicha praca, równomierne formowanie nitu
• działanie niewielkich sił umożliwia łatwe mocowanie produktów
• pozycjonowanie stempla nitującego w osi gwarantuje pewną jakość połączenia
• minimalne tarcie, niewielkie powstawanie ciepła, gładka powierzchnia główki nitu
• łagodna zmiana struktury materiału obrabianego
• brak ruchu obrotowego stempla umożliwia również wytłaczanie/grawerowanie
• dobre wypełnienie otworów nitowanych elementów
Techniki nitowania w nowoczesnym przemyśle
Prasowanie i młotkowanie
Odkształcenie nitu jest osiągane przez prasowanie: podczas prasowania przez jednorazowy nacisk, przez młotkowanie poprzez kilkukrotne uderzanie nitu w jego osi. Wadą takiej obróbki jest występowanie dużych sił oraz hałas.
Nitowanie obwiedniowe
Koniec trzpienia nitującego porusza się po torze kulistym wokół osi środkowej stempla nitującego. Odkształcenie nitu następuje na linii styku równej promieniowi główki nitu.
Nitowanie radialno-punktowe
Tor kulisty został zastąpiony torem w postaci pętli. Odkształcenie nitu dokonuje się poprzez zetknięcie punktowe pomiędzy stemplem nitującym a nitem.
Kontrola procesu nitowania
Kontrola procesu nitowania to niezbędny proces sterujący i sprawdzający wszystkie mierzalne parametry połączenia nitowego poprzez pomiary długości drogi i czas nitowania.
Najważniejszym parametrem w kontroli procesu nitowania opracowanym przez FMW Friedrich zapewniającym jakość połączenia nitowego jest pomiar drogi. Droga, tzn. długość i występ nitu mogą być w każdej chwili powtórzone z dokładnością do 0,01 mm. Zakres tolerancji może być podany przez klienta. Utrzymanie tolerancji przez maszynę jest sprawdzane oraz dokumentowane. Decydującym w tym przypadku jest pomiar długości wyjściowej niezanitowanego elementu na niskim ciśnieniu (tzw. ciśnienie pomiarowe) oraz z pionowo spozycjonowanym stemplem nitującym. Jeśli pomiar znajduje się poza tolerancją, proces nie zostanie uruchomiony. Ponieważ nit lub/element nitowany podczas pomiaru nie zostają odkształcone, w przypadku błędu operatora/produktu mogą zostać swobodnie zamienione na właściwe. Unikamy tym samym produkcji wadliwych elementów, a drogie podzespoły nitowane nie ulegają uszkodzeniu.
Case study – nitownice dla Winkhaus
Automationstechnik od ponad 20 lat dostarcza nitownice radialne FMW Friedrich do polskiej fabryki firmy Winkhaus, działającej w branży okuć do stolarki okiennej i drzwiowej oraz automatyki.
W polskim oddziale Winkhaus najlepiej sprawdzają się nitownice radialno-punktowe, które zapewniają cichą pracę, równomierne formowanie nitu i duży zakres regulacji.
Krótkie serie produkcyjne, potrzeba szybkich przezbrojeń oraz nitowanie ręczne wymusiły stosowanie rozwiązań, które są elastyczne, proste w obsłudze i bezawaryjne. W przypadku awarii którejś z maszyn szybko można przenieść nitownicę na inną maszynę bez nadmiernych przestojów w produkcji.
Wieloletnia współpraca polegająca na doradztwie odpowiednich rozwiązań, dostarczaniu gotowych nitownic i zapewnieniu w szybkim czasie niezbędnych części zamiennych, czynią firmę Automationstechnik kompleksowym dostawcą dla firmy Winkhaus Polska.
Nitownice radialne Friedrich
Nitownice Friedrich są stworzone dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej i elektrycznej. Firma stosuje najbardziej efektywny i ekonomiczny sposób nitowania opatentowując technikę nitowania radialno-punktowego w 1966 roku. Jeśli Twoja firma także potrzebuje nowoczesnych rozwiązań w zakresie nitowania skontaktuj się z nami.